Uncategorized

WHAT’S ON? WEEK OF 18 NOVEMBER

Great Britain in the Davis Cup, European Championship football, Test cricket, international club rugby and much, much more. All live. All here

FOOTBALL

Monday 18 November

  • European Championships Qualifiers
    Republic of Ireland v Denmark 19.45 (Sky Sports)
    Spain v Romania 19.45 (Sky Sports)
    Italy v Armenia

Tuesday 19 November

  • European Championships Qualifiers
    Germany v Northern Ireland 19.45 (Sky Sports)
    Wales v Hungary 19.45 (Sky Sports/S4C)
    Scotland v Kazakhstan 19.45 (Sky Sports)
    Belgium v Cyprus 19.45 (Sky Sports)

Friday 22 November

  • Championship
    Fulham v QPR 19.45 (Sky Sports)
  • Scottish Cup Third Round
    Linlithgow Rose v Falkirk 19.05 (BBC Scotland)
  • Northern Irish Premiership
    Glenavon v Linfield 19.45 (BBC Two NI)
  • Bundesliga
    Borussia Dortmund v Paderborn 19.30 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Paris Saint-Germain v Lille 19.45 (BT Sport)
  • La Liga
    Levante v Real Mallorca 20.00 (Premier Sports)

Saturday 23 November

  • Premier League
    West Ham United v Tottenham Hotspur 12.30 (BT Sport)
    Manchester City v Chelsea 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Charlton Athletic v Cardiff City 12.30 (Sky Sports)
  • National League
    Maidenhead United v Woking 17.20 (BT Sport)
  • Bundesliga
    RB Leipzig v Cologne 17.30 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Brest v Nantes 19.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Leganes v Barcelona 12.00 (Premier Sports)
    Granada v Atlético Madrid 17.30 (Premier Sports)
    Real Madrid v Real Sociedad 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    AC Milan v Napoli 17.00 (Premier Sports)
    Torino v Inter Milan 19.45 (Premier Sports)
  • A-League
    Perth Glory v Sydney 10.45 (BT Sport)

Sunday 24 November

  • Premier League
    Sheffield United v Man Utd 16.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Middlesbrough v Hull City 12.00 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Hamilton Academical v Rangers 12.15 (BT Sport)
    St Johnstone v Aberdeen 15.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Augsburg v Hertha Berlin 14.30 (BT Sport)
    Hoffenheim v Mainz 17.00 (BT Sport)
  • Bundesliga 2
    VfB Stuttgart v Karlsruher 12.30 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Bordeaux v Monaco 14.00 (BT Sport)
    St Étienne v Montpellier 16.00 (BT Sport)
    Toulouse v Olympique Marseille 20.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Espanyol v Getafe 11.00 (Premier Sports)
    Osasuna v Athletic Bilbao 13.00 (Premier Sports)
    Eibar v Alavés 15.00 (Premier Sports)
    Villarreal v Celta Vigo 17.30 (Premier Sports)
    Real Valladolid v Sevilla 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Bologna v Parma 11.00 (Premier Sports)
    Roma v Brescia 14.00 (Premier Sports)
    Sampdoria v Udinese 17.30 (Premier Sports)
    Lecce v Cagliari 19.45 (Premier Sports)
  • FA Women’s Super League
    Birmingham City v Chelsea 14.00 (BT Sport)

RUGBY UNION

Friday 22 November

  • Champions Cup
    Ulster v Clermont Auvergne 19.00 (BT Sport)

Saturday 23 November

  • Champions Cup
    Saracens v Ospreys 12.30 (BT Sport)
    Benetton v Northampton Saints 12.45 (BT Sport)
    Toulouse v Connacht 13.00 (BT Sport)
    Exeter Chiefs v Glasgow Warriors 15.00 (BT Sport)
    Lyon v Leinster 15.00 (BT Sport)
    Harlequins v Bath 17.15 (BT Sport)
    Munster v Racing 92 17.15 (BT Sport)
  • Challenge Cup
    Cardiff Blues v Leicester Tigers 19.45 (BT Sport)

Sunday 24 November

  • Champions Cup
    Sale Sharks v La Rochelle 12.30 (BT Sport)
    Montpellier v Gloucester 15.00 (BT Sport)

 CRICKET

Monday 18 November

  • T10 Cricket
    Deccan v Karnataka 11.30 (FreeSports)
    Abu Dhabi v Maratha Arabians 13.45 (FreeSports)
    Delhi Bulls v Bangla Tigers 16.00 (FreeSports)

Tuesday 19 November

  • T10 Cricket – from 11.30 (FreeSports)
  • West Indies Super 50 Cup
    Guyana Jaguars v Leeward Islands 22.15 (BT Sport)

Wednesday 20 November

  • T10 Cricket – from 11.30 (FreeSports)
  • New Zealand v England Test Match Day One 22.00 (Sky Sports)
  • Australia v Pakistan Test Match Day One 23.45 (BT Sport)

Thursday 21 November

  • T10 Cricket – from 11.30 (FreeSports)
  • West Indies Super 50 Cup
    Trinidad & Tobago v USA 17.45 (BT Sport)
  • New Zealand v England Test Match Day Two 22.00 (Sky Sports)
  • Australia v Pakistan Test match Day Two 23.45 (BT Sport)

 Friday 22 November

  • T10 Cricket – from 11.30 (FreeSports)
  • New Zealand v England Test Match Day Three 22.00 (Sky Sports)
  • Australia v Pakistan Test Match Day Three 23.45 (BT Sport)

 Saturday 23 November

  • T10 Cricket – from 11.30 (FreeSports)
  • West Indies Super 50 Cup
    Trinidad & Tobago v Guyana 22.15 (BT Sport)
  • New Zealand v England Test Match Day Four 22.00 (Sky Sports)
  • Australia v Pakistan Test Match Day Four 23.45 (BT Sport)

 Sunday 24 November

  • T10 Cricket – from 13.45 (FreeSports)
  • New Zealand v England Test Match Day Five 22.00 (Sky Sports)
  • Australia v Pakistan Test Match Day Five 23.45 (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

Saturday 23 November

  • College Game Day 14.00 (BT Sport)

BASKETBALL

Thursday 21 November

  • Myrtle Beach Invitational
    Villanova v Middle Tennessee 16.30 (BT Sport)
    Ohio v Baylor 21.30 (BT Sport)
  • Charleston Tournament
    Florida v St Joseph’s 19.00 (BT Sport)

Sunday 24 November

  • NBA
    Houston Rockets v Dallas Mavericks 20.30 (Sky Sports)
    Minnesota Timberwolves v Phoenix Suns 22.00 (Sky Sports)
  • GOLF

Wednesday 20 November

  • DP World Tour Championship – on the range 11.00 (Sky Sports)

Thursday 21 November

  • DP World Tour Championship Day One – from opening (Sky Sports)
  • RSM Classic 14.15 (Sky Sports)

Friday 22 November

  • DP World Tour Championship Day Two – from opening (Sky Sports)
  • RSM Classic 14.15 (Sky Sports)

Saturday 23 November

  • DP World Tour Championship Day Three – from opening (Sky Sports)
  • RSM Classic 18.00 (Sky Sports)

Sunday 24 November

  • DP World Tour Championship Day Four – from opening (Sky Sports)

HORSE RACING

  • Every day from 13.30 (Sky Sports)

ICE HOCKEY

Tuesday 19 November

  • KHL
    Traktor v Jokerit 14.00 (Premier Sports)

Wednesday 20 November

  • EIHL match 19.00 (Premier Sports)

Thursday 21 November

  • KHL
    Avangard v Avtomobilist Yekaterinburg 16.30 (Premier Sports)

Saturday 23 November

  • NHL
    Washington Capitals v Vancouver Canucks 17.30 (FreeSports)

Sunday 24 November

  • NHL
    Florida Panthers v Buffalo Sabres 22.00 (Premier Sports)

MOTOR SPORT

Friday 22 November

  • Formula E Diriyah E-Prix Race One 12.00 (Eurosport)

Saturday 23 November

  • Formula E Diriyah E-Prix Race Two 12.00 (Eurosport)

TENNIS

Monday 18 November

  • Davis Cup
    Croatia v Russia 15.00 & 19.00 (Eurosport)

Tuesday 19 November

  • Davis Cup
    Argentina v Chile 10.00 & 14.00 (Eurosport)
    Spain v Russia 17.00 & 21.00 (Eurosport)

Wednesday 20 November

  • Davis Cup
  • Great Britain v Netherlands 10.00 & 14.00 (Eurosport)
    Croatia v Spain 17.00 & 21.00 (Eurosport)

Thursday 21 November

  • Davis Cup
    Great Britain v Kazakhstan 10.00 & 14.00
    Quarter-Finals 17.00 & 21.00 (Eurosport)

Friday 22 November

  • Davis Cup
    Quarter-Finals 10.00 & 17.00 (Eurosport)

Saturday 23 November

  • Davis Cup
    Semi-Finals 10.00 & 17.00 (Eurosport)

Sunday 24 November

  • Davis Cup
    Final 15.00 & 19.00 (Eurosport)