Category: Uncategorized

What’s On? Week of 21 October

England v All-Blacks, Wales v Springboks – Rugby World Cup Semi-Finals. Champions League and much, much more. All here. All live.

WE ARE OPEN EARLY FOR ALL THE RUGBY WORLD CUP MATCHES

FOOTBALL

Monday 21 October 2019

  • Premier League

Sheffield United v Arsenal 20.00 (Sky Sports)

  • Bundesliga 2

Arminia Bielefeld v Hamburg 19.30 (BT Sport)

  • Serie A

Brescia v Fiorentina 19.45 (Premier Sports)

Tuesday 22 October 2019

  • Champions League Group Stage Matchday Three

Shakhtar Donetsk v Dinamo Zagreb 17.55 (BT Sport)

Atlético Madrid v Bayer Leverkusen 17.55 (BT Sport)

Manchester City v Atalanta 20.00 (BT Sport)

Tottenham Hotspur v Red Star Belgrade 20.00 (BT Sport)

Galatasaray v Real Madrid 20.00 (BT Sport)

Club Brugge v Paris Saint-Germain 20.00 (BT Sport)

Olympiakos v Bayern Munich 20.00 (BT Sport)

Juventus v Lokomotiv Moscow 20.00 (BT Sport)

  • Championship

QPR v Reading 19.45 (Sky Sports)

Sheffield Wednesday v Stoke City 19.45 (Sky Sports)

  • UEFA Youth League Group Stage

Tottenham Hotspur U-19 v Red Star Belgrade U-19 15.00 (BT Sport)

Wednesday 23 October 2019

  • Champions League Group Stage Matchday Three

Ajax v Chelsea 17.55 (BT Sport)

RB Leipzig v Zenit St Petersburg 17.55 (BT Sport)

Genk v Liverpool 20.00 (BT Sport)

Inter Milan v Borussia Dortmund 20.00 (BT Sport)

RB Salzburg v Napoli 20.00 (BT Sport)

Benfica v Olympique Lyon 20.00 (BT Sport)

Lille v Valencia 20.00 (BT Sport)

Slavia Prague v Barcelona 20.00 (BT Sport)

  • Championship

Huddersfield Town v Middlesbrough 19.45 (Sky Sports)

  • UEFA Youth League Group Stage

Ajax U-19 v Chelsea U-19 13.00 (BT Sport)

  • MLS play-offs 22.00 (FreeSports)

Thursday 24 October 2019

  • Europa League Group Stage Matchday Three

Slovan Bratislava v Wolves 17.55 (BT Sport)

Partizan Belgrade v Manchester United 17.55 (BT Sport)

Porto v Rangers 17.55 (BT Sport)

Arsenal v Vitória Guimarães 20.00 (BT Sport)

Celtic v Lazio 20.00 (BT Sport)

Eintracht Frankfurt v Standard Liège 20.00 (BT Sport)

  • MLS play-offs 22.00 (FreeSports)

Friday 25 October 2019

  • Premier League

Southampton v Leicester City 20.00 (Sky Sports)

  • Bundesliga

Mainz v Cologne 19.30 (BT Sport)

  • Ligue 1

Nantes v Monaco 19.45 (BT Sport)

  • Scottish Championship

Ayr United v Dundee 19.05 (BBC Scotland)

  • MLS play-offs 22.00 (FreeSports)

Saturday 26 October 2019

  • Premier League

Manchester City v Aston Villa 12.30 (BT Sport)

Burnley v Chelsea 17.30 (Sky Sports)

  • Championship

Sheffield Wednesday v Leeds United 12.30 (Sky Sports)

  • National League

Chesterfield v Notts County 17.20 (BT Sport)

  • Bundesliga

Bayer Leverkusen v Werder Bremen 17.30 (BT Sport)

  • Bundesliga 2

Hamburg v Stuttgart 12.30 (BT Sport)

  • Ligue 1

Olympique Lyon v Metz 19.00 (BT Sport)

  • La Liga

Atlético Madrid v Athletic Bilbao 20.00 (Premier Sports)

  • Chinese Super League

Beijing Guoan v Tianjin Teda 12.35 (Premier Sports)

Sunday 27 October 2019

  • Premier League

Newcastle United v Wolves 14.00 (Sky Sports)

Liverpool v Tottenham Hotspur 16.30 (Sky Sports)

  • Championship

Swansea City v Cardiff City 12.00 (Sky Sports)

  • FA Women’s Super League

Arsenal v Manchester City 14.30 (BT Sport)

  • Scottish Premiership

Aberdeen v Celtic 12.15 (BT Sport)

  • Bundesliga

Wolfsburg v Augsburg 14.30 (BT Sport)

Borussia Mönchengladbach v Eintracht Frankfurt 17.00 (BT Sport)

  • Ligue 1

Rennes v Toulouse 14.00 (BT Sport)

St Etienne v Amiens 16.00 (BT Sport)

Paris Saint-Germain v Olympique Marseille 20.00 (BT Sport)

  • NWSL play-off final 20.30 (BT Sport)

 

  • La Liga

Celta Vigo v Real Sociedad 11.00 (Premier Sports)

Granada v Real Betis 13.00 (Premier Sports)

Levante v Espanyol 15.00 (Premier Sports)

Sevilla v Getafe 17.30 (Premier Sports)

Osasuna v Valencia 20.00 (Premier Sports)

  • Serie A

Bologna v Sampdoria 11.30 (Premier Sports)

SPAL v Napoli 14.00 (Premier Sports)

Atalanta v Udinese 14.00 (FreeSports)

Roma v AC Milan 17.00 (Premier Sports)

Fiorentina v Lazio 19.45 (Premier Sports)

RUGBY UNION

Friday 25 October 2019

  • Premiership

Bath Rugby v Exeter Chiefs 19.00 (BT Sport)

Saturday 26 October 2019

  • World Cup Semi-Final

England v New Zealand 09.00 (ITV)

Sunday 27 October 2019

  • World Cup Semi-Final Two

Wales v South Africa 09.00 (ITV)

  • Premiership

Leicester Tigers v Saracens 14.30 (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

Saturday 26 October 2019

College Game Day 14.00 (BT Sport)

DARTS

Saturday 26 October 2019

BDO World Masters 13.00 & 17.00 (Eurosport)

Sunday 27 October 2019

BDO World Masters 13.00 & 17.00 (Eurosport)

HOCKEY

Saturday 26 October 2019

Olympic Qualifiers

Netherlands v Pakistan 15.00 (BT Sport)

HORSE RACING

Every day from 13.00 (Sky Sports)

MOTOR SPORT

Friday 25 October 2019

  • WRC Spain Day One from 11.45 (BT Sport)
  • WSBK 2019 15.00 (Eurosport)

 

  • Formula One

Mexican Grand Prix practice 16.00 & 20.00 (Sky Sports)

Saturday 26 October 2019

  • WRC Spain Day Two from 11.00 (BT Sport)
  • WSBK 2019 13.30 (Eurosport)
  • Porsche Supercup 20.20 (Eurosport)

 

  • Formula One

Mexican Grand Prix practice 16.00 Sky Sports)

Mexican Grand Prix qualifying 19.00 Sky Sports)

Sunday 27 October 2019

  • WRC Spain Day Three from 11.00 (BT Sport)
  • Porsche Supercup 16.00 (Eurosport)

 

  • Formula One

Mexican Grand Prix 19.10 Sky Sports)

TENNIS

Saturday 26 October 2019

WTA Elite Trophy Semi-Finals from 11.00 (BT Sport)

What’s On? Week of 28 October

Rugby World Cup Final, US Grand Prix, Premiership, top continental football and much more all live, all here.

FOOTBALL

Monday 28 October 2019

  • Championship

QPR v Brentford 19.45 (Sky Sports)

  • Bundesliga 2

Sandhausen v Wehen Wiesbaden 19.30 (BT Sport)

Tuesday29 October 2019

  • French League Cup Round of 32

Bordeaux v Dijon FCO 20.05 (BT Sport)

  • La Liga

Alaves v Atlético Madrid 18.00 (Premier Sports)

Barcelona v Real Valladolid 20.15 (Premier Sports)

  • Serie A

Parma v Verona 18.00 (Premier Sports)

Brescia v Inter Milan 20.00 (Premier Sports)

  • MLS Play-Offs 21.00 (FreeSports)

Wednesday 30 October 2019

  • League Cup Fourth Round

Liverpool v Arsenal 19.30 (Sky Sports)

Chelsea v Manchester United 20.05 (Sky Sports)

  • Scottish Premiership

Ross County v Rangers 19.45 (BT Sport)

  • French League Cup Round of 32

Monaco v Olympique Marseille 20.05 (BT Sport)

  • La Liga

Valencia v Sevilla 18.00 (Premier Sports)

Real Madrid v Leganes 20.15 (Premier Sports)

  • Serie A

Juventus v Genoa 20.00 (Premier Sports)

  • MLS Play-Offs 23.00 (FreeSports)

Thursday 31 October 2019

  • La Liga

Eibar v Villarreal 18.00 (Premier Sports)

Getafe v Granada 20.15 (Premier Sports)

  • Serie A

AC Milan v SPAL 20.00 (Premier Sports)

  • Primeira Liga

Pacos de Ferreira v Sporting Club 19.45 (FreeSports)

Friday 01 November 2019

  • Championship

Barnsley v Bristol City 19.45 (Sky Sports)

  • Scottish Championship

Dundee v Morton 19.05 (BBC Scotland)

  • Welsh Premier League

Connah’s Quay Nomads v The New Saints 20.00 (S4C)

  • Bundesliga

Hoffenheim v Paderborn 19.30 (BT Sport)

  • Ligue 1

Dijon FCO v Paris Saint-Germain 19.45 (BT Sport)

Saturday 02 November 2019

  • Premier League

Bournemouth v Manchester United 12.30 (BT Sport)

Watford v Chelsea 17.30 (Sky Sports)

  • Championship

Wigan Athletic v Swansea City 12.30 (Sky Sports)

  • Scottish League Cup Semi-Finals

Hibernian v Celtic 17.30 (BT Sport)

  • Bundesliga

Union Berlin v Hertha Berlin 17.30 (BT Sport)

  • La Liga

Espanyol v Valencia 12.00 (Premier Sports)

Real Madrid v Real Betis 20.00 (Premier Sports)

Sunday 03 November 2019

  • Premier League

Crystal Palace v Leicester City 14.00 (Sky Sports)

Everton v Tottenham Hotspur 16.30 (Sky Sports)

  • Championship

Charlton Athletic v Preston North End 12.00 (Sky Sports)

  • Scottish League Cup Semi-Finals

Rangers v Hearts 15.00 (BT Sport)

  • Bundesliga

Fortuna Düsseldorf v Cologne 14.30 (BT Sport)

Augsburg v Schalke ’04 17.00 (BT Sport)

  • Bundesliga 2

VFB Stuttgart v Dynamo Dresden 12.30 (BT Sport)

  • La Liga

Real Valladolid v Real Mallorca 11.00 (FreeSports)

Villarreal v Athletic Bilbao 13.00 (Premier Sports)

Osasuna v Alaves 15.00 (Premier Sports)

Celta Vigo v Getafe 17.30 (Premier Sports)

Granada v Real Sociedad 20.00 (Premier Sports)

  • Serie A

Atalanta v Cagliari 11.30 (Premier Sports)

Genoa v Udinese 14.00 (Premier Sports)

Fiorentina v Parma 17.00 (Premier Sports)

AC Milan v Lazio 19.45 (Premier Sports)

RUGBY UNION

Friday 01 November 2019

  • World Cup Third place play-off 10.00 (ITV)

 

  • Premiership

Northampton Saints v Harlequins 19.00 (BT Sport)

  • Pro 14

Leinster v Dragons 19.35 (FreeSports)

Saturday 02 November 2019

  • World Cup Final 10.00 (ITV)

 

  • Premiership

Leicester Tigers v Gloucester14.30 (BT Sport)

 

Sunday 03 November 2019

  • Premiership

Worcester Warriors v Exeter Chiefs 14.30 (BT Sport)

CRICKET

Wednesday 30 October 2019

  • T20

Australia v Sri Lanka 2nd T20 from opening (BT Sport)

 Friday 01 November 2019

  • T20

Australia v Sri Lanka 3rd T20 from opening (BT Sport)

  • Women’s Big Bash League

Perth Scorchers v Melbourne Renegades from opening (BT Sport)

Saturday 02 November 2019

  • Women’s Big Bash League

Perth Scorchers v Melbourne Stars from opening (BT Sport)

Sunday 03 November 2019

  • T20

Australia v Pakistan 1st T20 from opening (BT Sport)

HORSE RACING

  • Every day from 1pm (Sky Sports)

 ICE HOCKEY

Tuesday 29 October 2019

  • Swedish Hockey League

Djurgården v Rögle 18.00 (FreeSports)

Saturday 02 November 2019

  • NHL

Pittsburgh Penguins v Edmonton Oilers 17.00 (FreeSports)

MOTOR SPORT

Friday 01 November 2019

  • US Grand Prix practice 17.00 & 21.00 (Sky Sports)

Saturday 02 November 2019

  • US Grand Prix practice 17.00 (Sky Sports)
  • US Grand Prix qualifying 21.00

 Sunday 03 November 2019

  • US Grand Prix 19.10 (Sky Sports)

SNOOKER

Monday 28 October 2019

Yushan Open Day One 12.30 (Eurosports)

Tuesday29 October 2019

Yushan Open Day Two 12.30 (Eurosports)

Wednesday 30 October 2019

Yushan Open Day Three 11.30 (Eurosports)

Thursday 31 October 2019

Yushan Open Day Four 11.30 (Eurosports)

Friday 01 November 2019

Yushan Open Quarter-Finals 12.30 (Eurosports)

Saturday 02 November 2019

Yushan Open Semi-Finals 11.30 (Eurosports)

Sunday 03 November 2019

Yushan Open Final from opening (Eurosports)

TENNIS

Monday 28 October 2019

WTA Finals Day Two 10.15 (BT Sport)

 Tuesday29 October 2019

WTA Finals Day Three 10.15 (BT Sport)

Wednesday 30 October 2019

WTA Finals Day Four 10.15 (BT Sport)

Thursday 31 October 2019

WTA Finals Day Five 10.15 (BT Sport)

Friday 01 November 2019

WTA Finals Day Five 10.15 (BT Sport)

Saturday 02 November 2019

WTA Finals Day Six 10.15 (BT Sport)

Sunday 03 November 2019

WTA Finals Day Seven 11.00 (BT Sport)

WHAT’S ON? WEEK OF 04 NOVEMBER

Full Champions League & Europa League Programme plus Liverpool v Man City Premier League showdown. All here. All week. All live.

FOOTBALL

Monday 04 November 2019

  • Championship
    Stoke City v West Bromwich Albion 20.00 (Sky Sports)
  • Serie A
    SPAL v Sampdoria 19.45 (Premier Sports)
  • Bundesliga 2
    VfL Bochum v Nuremberg 19.30 (BT Sport)

Tuesday 05 November 2019

  • Champions League Group Stage Matchday Four
    Zenit St Petersburg v RB Leipzig 17.55 (BT Sport)
    Barcelona v Slavia Prague 17.55 (BT Sport)
    Chelsea v Ajax 20.00 (BT Sport)
    Liverpool v Genk 20.00 (BT Sport)
    Borussia Dortmund v Inter Milan 20.00 (BT Sport)
    Napoli v RB Salzburg 20.00 (BT Sport)
    Olympique Lyon v Benfica 20.00 (BT Sport)
    Valencia v Lille 20.00 (BT Sport)
  • UEFA Youth League
    Chelsea U19 v Ajax U19 13.00 (BT Sport)

Wednesday 06 November 2019

  • Europa League Group Stage Matchday Four
    Vitória Guimarães v Arsenal 15.50 (BT Sport)
  • Champions League Group Stage Matchday Four
    Lokomotiv Moscow v Juventus 17.55 (BT Sport)
    Bayern Munich v Olympiakos Piraeus 17.55 (BT Sport)
    Red Star Belgrade v Tottenham Hotspur 20.00 (BT Sport)
    Atalanta v Manchester City 20.00 (BT Sport)
    Real Madrid v Galatasaray 20.00 (BT Sport)
    Paris Saint-Germain v Club Brugge 20.00 (BT Sport)
    Dinamo Zagreb v Shakhtar Donetsk 20.00 (BT Sport)
    Bayer Leverkusen v Atlético Madrid 20.00 (BT Sport)
  • UEFA Youth League Group Stage
    Atalanta U19 v Manchester City U19 13.00 (BT Sport)

Thursday 07 November 2019

  • Europa League Group Stage Matchday Four
  • Lazio v Celtic 17.55 (BT Sport)
  • Wolves v Slovan Bratislava 20.00 (BT Sport)
  • Manchester United v Partizan Belgrade 20.00 (BT Sport)
  • Rangers v Porto 20.00 (BT Sport)

Friday 08 November 2019

  • Premier League
    Norwich City v Watford 20.00 (Sky Sports)
  • Scottish Championship
    Dundee v Dundee United 19.45 (BT Sport)
  • Welsh Premier League
    Aberystwyth Town v Bala Town 20.00 (S4C)
  • Bundesliga
    Cologne v Hoffenheim 19.30 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Nice v Bordeaux 19.45 (BT Sport)
  • Serie A
    Sassuolo v Bologna 19.45 (FreeSports)

Saturday 09 November 2019

  • Premier League
    Chelsea v Crystal Palace 12.30 (BT Sport)
    Leicester City v Arsenal 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Nottingham Forest v Derby County 12.30 (Sky Sports)
  • La Liga
    Alaves v Real Valladolid 12.00 (FreeSports)
  • Bundesliga
    Bayern Munich v Borussia Dortmund 17.30 (BT Sport)
  • Bundesliga 2
    Holstein Kiel v Hamburg 12.00 (BT Sport)
  • Women’s International
    England v Germany 17.30 (BBC One)

Sunday 10 November 2019

  • Premier League
    Wolves v Aston Villa 14.00 (Sky Sports)
    Liverpool v Manchester City 16.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Cardiff City v Bristol City 12.00 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Livingston v Rangers 15.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Borussia Mönchengladbach v Werder Bremen 12.30 (BT Sport)
    Wolfsburg v Bayer Leverkusen 14.30 (BT Sport)
    Freiburg v Eintracht Frankfurt 17.00 (BT Sport)

RUGBY UNION

Friday 08 November 2019

  • Premiership
    Sale Sharks v Wasps 19.45 (BT Sport)

Saturday 09 November 2019

  • Premiership
    Gloucester v Saracens 14.30 (BT Sport)
  • RFU Championship
    Bedford Blues v Newcastle Falcons 15.00 (Sky Sports)
  • Pro 14
    Zebre v Glasgow Warriors 15.00 (FreeSports)
  • Women’s International
    France v England 13.10 (Sky Sports)

Sunday 10 November 2019

  • Premiership
    Exeter Chiefs v Bristol Bears 14.30 (BT Sport)

CRICKET

Tuesday 05 November 2019

  • International T20 Series
    Australia v Pakistan – from opening (BT Sport)
  • Thursday 07 November 2019
    West Indies Super 50 Cup 17.30 (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

Sunday 10 November 2019

  • CFL Semi-Finals
    East 18.30 (BT Sport)
    West 21.30 (BT Sport)

BASKETBALL

Sunday 10 November 2019

  • NBA
    Sacramento Kings v Boston Celtics 20.30 (Sky Sports)
    Chicago Bulls v Brooklyn Nets 23.00 (Sky Sports)

 DARTS

  • Saturday 09 November 2019
    Grand Slam of Darts 13.00 & 20.00 (Sky Sports)
  • Sunday 10 November 2019
    Grand Slam of Darts 13.00 & 19.00 (Sky Sports)

GOLF

Thursday 07 November 2019
Turkish Airlines Open Day One – from opening (Sky Sports)

Friday 08 November 2019
Turkish Airlines Open Day Two – from opening (Sky Sports)

Saturday 09 November 2019
Turkish Airlines Open Day Three – from opening (Sky Sports)

Sunday 10 November 2019
Turkish Airlines Open Day Four – from opening (Sky Sports)

HORSE RACING
Every day from 13.00 (Sky Sports)

MOTOR SPORT

Sunday 10 November 2019

FIM CIV Repsol, Valencia – from opening (BT Sport)

World Rallycross, Cape Town 12.00 (BT Sport)

Nascar ISM Raceway 19.00 (FreeSports)

What’s On? Week of 07 October

International football is back, with England away to the Czech Republic, crucial matches for the other home nations, and the Rugby World Cup group stage nears its end.

News update: we will be open early to show ALL Rugby World Cup matches

FOOTBALL

Monday 07 October 2019

  • League One
    Bolton Wanderers v Blackpool 20.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga 2
    VfL Osnabrück v Arminia Bielefeld 19.30 (BT Sport)

Wednesday 09 October 2019

  • International Friendly

Germany v Argentina 19.45 (Sky Sports)

  • National League

Stockport County v Hartlepool United 19.45 (BT Sport)

Thursday 10 October 2019

  • European Championship Qualifiers

Kazakhstan v Cyprus 15.00 (Sky Sports)

Netherlands v Northern Ireland 19.45 (Sky Sports)

Slovakia v Wales 19.45 (Sky Sports/S4C)

Russia v Scotland 19.45 (Sky Sports)

Friday 11 October 2019

  • European Championship Qualifiers

Czech Republic v England 19.45 (ITV)

Iceland v France 19.45 (Sky Sports)

  • Scottish Challenge Cup

Stenhousemuir v Waterford 19.35 (BBC Alba)

Saturday 12 October 2019

  • European Championship Qualifiers

Georgia v Republic of Ireland 14.00 (Sky Sports)

Denmark v Switzerland 17.00 (Sky Sports)

Italy v Greece 19.45 (Sky Sports)

Norway v Spain 19.45 (Sky Sports)

  • Scottish Challenge Cup

Partick Thistle v Connah’s Quay Nomads 17.15 (S4C)

Sunday 13 October 2019

  • European Championship Qualifiers

Kazakhstan v Belgium 14.00 (Sky Sports)

Scotland v San Marino 17.00 (Sky Sports)

Wales v Croatia 19.45 (Sky Sports/S4C)

Estonia v Germany (Sky Sports)

  • League One

Coventry City v Tranmere Rovers 12.00 (Sky Sports)

RUGBY UNION

Tuesday 08 October 2019

  • World Cup

South Africa v Canada 11.15 (ITV)

Wednesday 09 October 2019

  • World Cup

Argentina v USA 05.45 (ITV)

Scotland v Russia 08.15 (ITV)

Wales v Fiji 10.45 (ITV)

Friday 11 October 2019

  • World Cup

Australia v Georgia 11.15 (ITV)

  • Guinness Pro 14

Leinster v Edinburgh 19.35 (Premier Sports)

Dragons v Connacht 19.35 (Premier Sports)

Saturday 12 October 2019

  • World Cup

New Zealand v Italy 05.45 (ITV)

England v France 09.15 (ITV)

Ireland v Samoa 11.45 (ITV)

  • Guinness Pro 14

Scarlets v Zebre 15.00 (Premier Sports)

Cheetahs v Munster 17.15 (Premier Sports)

Ospreys v Benetton Treviso 19.35 (Premier Sports)

Glasgow Warriors v Cardiff Blues 19.35 (Premier Sports)

Sunday 13 October 2019

  • World Cup

Namibia v Canada 04.15 (ITV)

USA v Tonga 06.45 (ITV)

Wales v Uruguay 09.15 (ITV)

Japan v Scotland 11.45 (ITV)

CYCLING

Tuesday 08 October 2019

  • UCI World Tour

Tre Valli Varesine from 13.00 (Eurosport)

Binche-Chimay-Binche from 14.30 (Eurosport)

Wednesday 09 October 2019

  • UCI World Tour

Milan-Turin from 13.30 (Eurosport)

Thursday 10 October 2019

  • UCI World Tour

Gran Piemonte from 13.30 (Eurosport)

Saturday 12 October 2019

  • UCI World Tour

Tour of Lombardy from 13.30 (Eurosport)

Sunday 13 October 2019

  • UCI World Tour

Paris Tours from 14.30 (Eurosport)

GOLF

Thursday 10 October 2019

  • Italian Open from 09.00 (Sky Sports)
  • Houston Open from 17.00 (Sky Sports)

Friday 11 October 2019

  • Italian Open from 09.00 (Sky Sports)
  • Houston Open from 17.00 (Sky Sports)

Saturday 12 October 2019

  • Italian Open from 11.30 (Sky Sports)
  • Houston Open from 20.00 (Sky Sports)

Sunday 13 October 2019

  • Italian Open from 11.00 (Sky Sports)
  • Houston Open from 20.00 (Sky Sports)

MOTOR SPORT

Saturday 12 October 2019

  • TCR from 12.30 (FreeSports)
  • WSBK 2019 16.30 & 19.45 (Eurosport)

Sunday 13 October 2019

  • TCR from 11.30 (FreeSports)
  • WSBK 2019 from 16.30 (Eurosport)
  • NASCAR 1000Bulbs.com 500 18.30 (Premier Sports)

SPEEDWAY

Monday 07 October 2019

  • SGB Premiership 19.30 (BT Sport)

Thursday 10 October 2019

  • SGB Premiership 19.30 (BT Sport)

TENNIS

Monday 07 October 2019

  • WTA Linz Tour Day One 14.00 (Eurosport)

Tuesday 08 October 2019

  • WTA Linz Tour Day Two 16.00 (Eurosport)

Wednesday 09 October 2019

  • WTA Linz Tour Day Three 11.00 (Eurosport)

Thursday 10 October 2019

  • WTA Linz Tour Day Four 13.00 (Eurosport)

Friday 11 October 2019

  • WTA Linz Tour Quarter-Finals 13.00 (Eurosport)

Saturday 12 October 2019

  • WTA Linz Tour Semi-Finals 13.00 (Eurosport)

Sunday 13 October 2019

  • WTA Linz Tour Final 13.00 (Eurosport

What’s On? Week of 14 October

England in the Euros, Man U v Liverpool in the Premier League and the Quarter-finals of the Rugby World Cup. All live. All here.

News update: we will be open early to show ALL Rugby World Cup matches

FOOTBALL

Monday 14 October 2019

  • International Friendly

Czech Republic v Northern Ireland 18.00 (Sky Sports)

  • Euro 2020 qualifiers

Bulgaria v England 19.45 (ITV)

France v Turkey 19.45 (Sky Sports)

Ukraine v Portugal 19.45 (Sky Sports)

Tuesday 15 October 2019

  • Euro 2020 qualifiers

Finland v Armenia 17.00 (Sky Sports)

Switzerland v Republic of Ireland 19.45 (Sky Sports)

Sweden v Spain 19.45 (Sky Sports)

Liechtenstein v Italy 19.45 (Sky Sports)

  • UEFA U-21 qualifier

England v Austria 19.45 (BT Sport)

Friday 18 October 2019

  • Championship

Cardiff City v Sheffield Wednesday 19.45 (Sky Sports)

  • Bundesliga

Eintracht Frankfurt v Bayer Leverkusen 19.30 (BT Sport)

  • Ligue 1

Nice v Paris Saint-Germain 19.45 (BT Sport)

  • La Liga

Granada v Osasuna 20.00 (Premier Sports)

  • Scottish Cup Round Two

Bonnyrigg Rose Athletic v Buckie Thistle 19.05 (BBC Scotland)

  • Northern Ireland Premiership

Larne v Glentoran 19.45 (BBC2 NI)

  • Welsh Premier League

Carmarthen Town v Aberystwyth Town 20.00 (S4C)

Saturday 19 October 2019

  • Premier League

Everton v West Ham 12.30 (BT Sport)

Crystal Palace v Manchester City 17.30 (Sky Sports)

  • Championship

Blackburn Rovers v Huddersfield Town 12.30 (Sky Sports)

  • La Liga

Eibar v Barcelona 12.00 (Premier Sports)

Getafe v Leganes 17.30 (Premier Sports)

Real Mallorca v Real Madrid 20.00 (Premier Sports)

  • Serie A

Napoli v Verona 17.00 (Premier Sports)

Juventus v Bologna 19.45 (Premier Sports)

  • Chinese Super League

Beijing Guoan v Shanghai SIPG 12.30 (Premier Sports)

Sunday 20 October 2019

  • Scottish Premiership

Hearts v Rangers 12.15 (BT Sport)

  • League One

Accrington Stanley v Ipswich Town 12.30 (Sky Sports)

  • Championship

Wigan Athletic v Nottingham Forest 14.00 (Sky Sports)

  • Premier League

Manchester United v Liverpool 16.30 (Sky Sports)

  • La Liga

Alaves v Celta Vigo 11.00 (Premier Sports)

Real Sociedad v Real Betis 13.00 (Premier Sports)

Espanyol v Villarreal 15.00

Athletic Bilbao v Real Valladolid 17.30 (Premier Sports)

Sevilla v Levante 20.00 (Premier Sports)

  • Serie A

Sassuolo v Inter Milan 11.30 (Premier Sports)

Sampdoria v Roma 14.00 (Premier Sports)

Parma v Genoa 17.00 (Premier Sports)

AC Milan v Lecce 19.45 (Premier Sports)

RUGBY UNION

Friday 18 October 2019

  • Premiership

Bristol Bears v Bath

Saturday 19 October 2019

  • World Cup Quarter-Finals

England v Australia 08.15 (ITV)
New Zealand v Ireland 11.15 (ITV)

Sunday 20 October 2019

  • World Cup Quarter-Finals

Wales v France 08.15 (ITV)
Japan v South Africa 11.15 (ITV)

AMERICAN FOOTBALL

Saturday 19 October 2019

  • College Game Day 15.30 (BT Sport)

CYCLING

Wednesday 16 October 2019

  • UCI World Tour

Apeldoorn Day One 18.00 (Eurosport)

Thursday 17 October 2019

  • UCI World Tour

Apeldoorn Day Two 18.00 (Eurosport)

Friday 18 October 2019

  • UCI World Tour

Apeldoorn Day Three 17.00 (Eurosport)

Saturday 19 October 2019

  • UCI World Tour

Apeldoorn Day Four 18.00 (Eurosport)

HORSE RACING

  • Every day from 13.00 (Sky Sports)

MOTOR SPORT

Saturday 19 October 2019

  • BSB 2019 11.00 (Eurosport)

Sunday 20 October 2019

  • BSB 2019 12.30 (Eurosport)

SNOOKER

Monday 14 October 2019

  • UK Championship from Crawley 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Tuesday 15 October 2019

  • UK Championship from Crawley 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Wednesday 16 October 2019

  • UK Championship from Crawley 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Thursday 17 October 2019

  • UK Championship from Crawley 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Friday 18 October 2019

  • UK Championship from Crawley 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Saturday 19 October 2019

  • England Open 12.45 & 18.45 (Eurosport)

Sunday 20 October 2019

  • England Open 12.45 & 18.45 (Eurosport)

TENNIS

Monday 14 October 2019

  • WTA Luxembourg Day One 12.00 (BT Sport)
  • WTA Moscow Day One 12.30 (BT Sport)

Tuesday 15 October 2019

  • WTA Luxembourg Day Two all day (BT Sport)
  • WTA Moscow Day Two all day (BT Sport)

Wednesday 16 October 2019

  • WTA Luxembourg Day Three all day (BT Sport)
  • WTA Moscow Day Three all day (BT Sport)

Thursday 17 October 2019

  • WTA Luxembourg Day Quarter-Finals 12.00 (BT Sport)
  • WTA Moscow Day Quarter-Finals 12.00 (BT Sport)

Friday 18 October 2019

  • WTA Moscow Day Two Semi-Finals 13.00 (BT Sport)
  • WTA Luxembourg Day Two Semi-Finals 16.00 (BT Sport)

Saturday 19 October 2019

  • WTA Moscow Day Two Final 11.00 (BT Sport)
  • WTA Luxembourg Day Two Final 14.00 (BT Sport)

 

 

WHAT’S ON? WEEK OF 30 SEPTEMBER

Spurs limber up for the big one at the Amex with a Champions League run-out v Bayern. Barça face Inter & the Rugby World Cup continues

News update: we will be open early to show ALL Rugby World Cup matches

FOOTBALL

Monday 30 September 2019

  • Premier League
    Manchester United v Arsenal 20.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga 2
    Hannover 96 v Nuremberg 19.30 (BT Sport)

 Tuesday 01 October 2019

  • Champions League
    Real Madrid v Club Bruges 17.55 (BT Sport)
    Atalanta v Shakhtar Donetsk 17.55 (BT Sport)
    Galatasaray v Paris Saint-Germain 20.00 (BT Sport)
    Red Star Belgrade v Olympiakos 20.00 (BT Sport)
    Tottenham Hotspur v Bayern Munich 20.00 (BT Sport)
    Manchester City v Dinamo Zagreb 20.00 (BT Sport)
    Juventus v Bayer Leverkusen 20.00 (BT Sport)
    Lokomotiv Moscow v Atlético Madrid 20.00 (BT Sport)
  • Championship
    Leeds United v West Bromwich Albion 19.45 (Sky Sports)

 Wednesday 02 October 2019

  • Champions League
    Genk v Napoli 17.55 (BT Sport)
    Slavia Prague v Borussia Dortmund 17.55 (BT Sport)
    Liverpool v RB Salzburg 20.00 (BT Sport)
    Barcelona v Inter Milan 20.00 (BT Sport)
    RB Leipzig v Olympique Lyon 20.00 (BT Sport)
    Zenit St Petersburg v Benfica 20.00 (BT Sport)
    Lille v Chelsea 20.00 (BT Sport)
    Valencia v Ajax 20.00 (BT Sport)
  • Championship
    Luton Town v Millwall 19.45 (Sky Sports)

Thursday 03 October 2019

  • Europa League
    Besiktas v Wolves 17.55 (BT Sport)
    AZ Alkmaar v Manchester United 17.55 (BT Sport)
    Young Boys v Rangers 17.55 (BT Sport)
    Celtic v CFR Cluj 20.00 (BT Sport)
    Arsenal v Standard Liège 20.00 (BT Sport)
    Others on request 17.55 & 20.00 (BT Sport)

Friday 04 October 2019

  • Championship
    Birmingham City v Middlesbrough 19.45 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Hertha Berlin v Fortuna Düsseldorf 19.30 (BT Sport)
  • Scottish Championship
    Alloa Athletic v Dundee United 19.05 (BBC Scotland)
  • Northern Irish Premiership
    Crusaders v Linfield 19.45 (BBC Two NI)
  • Welsh Premier League
    Cefn Druids v Bala Town 20.00 (S4C)

Saturday 05 October 2019

  • Premier League
    Brighton & Hove Albion v Tottenham Hotspur 12.30 (BT Sport)
    West Ham United v Crystal Palace 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Fulham v Charlton Athletic 12.30 (Sky Sports)
  • Women’s International
    England v Brazil 12.45 (BBC One)
  • National League
    Harrogate Town v Ebbsfleet United 17.20 (BT Sport)

Sunday 06 October 2019

  • Premier League
    Southampton v Chelsea 14.00 (Sky Sports)
    Newcastle United v Manchester United 16.30 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Livingston v Celtic 12.30 (Sky Sports)

 RUGBY UNION

Monday 30 September 2019

  • Rugby World Cup
    Pool A Scotland v Samoa 11.15 (ITV)

Wednesday 02 October 2019

  • Rugby World Cup
    Pool B New Zealand v Canada 11.15 (ITV)

Thursday 03 October 2019

  • Rugby World Cup
    Pool A Ireland v Russia 11.15 (ITV)

Friday 04 October 2019

  • Rugby World Cup
    Pool B South Africa v Italy 10.45 (ITV)
  • Premiership Rugby Cup
    Worcester Warriors v Exeter Chiefs 19.45 (BT Sport)

Saturday 05 October 2019

  • Rugby World Cup
    Pool A Japan v Samoa 11.30 (ITV)

Sunday 06 October 2019

  • Premiership Rugby Cup
    Northampton Saints v Saracens 14.45 (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

 Saturday 05 October 2019

  • College Game Day 14.00 (BT Sport)
  • CFL: Calgary @ Montreal 21.00 (BT Sport)

 CYCLING

 Tuesday 01 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage One 14.00 (Eurosport)

Wednesday 02 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage Two 14.00 (Eurosport)

Thursday 03 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage Three 14.00 (Eurosport)

Friday 04 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage Four 14.00 (Eurosport)

Saturday 05 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage Five 12.00 (Eurosport)
    Eurometropole 14.30 (Eurosport)

Sunday 06 October 2019

  • UCI World Tour
    Tour of Croatia Stage Six 12.00 (Eurosport)
    Famenne Ardenne Classic 14.15 (Eurosport)

GOLF

 Thursday 03 October 2019

  • Open de España from 11.00 (Sky Sports)
  • Hero Indian Open from 13.00 (Sky Sports)
  • Shriners Hospitals for Children Open from 21.00 (Sky Sports)

Friday 04 October 2019

  • Open de España from 11.00 (Sky Sports)
  • Hero Indian Open from 13.00 (Sky Sports)
  • Shriners Hospitals for Children Open from 21.00 (Sky Sports)

Saturday 05 October 2019

  • Hero Indian Open from 11.00 (Sky Sports)
  • Open de España from 13.00 (Sky Sports)
  • Volunteers of America LPGA tour from 17.00 (Sky Sports)
  • Shriners Hospitals for Children Open from 22.00 (Sky Sports)

Sunday 06 October 2019

  • Hero Indian Open from 11.00 (Sky Sports)
  • Open de España from 13.00 (Sky Sports)
  • Volunteers of America LPGA tour from 17.00 (Sky Sports)

 HORSE RACING

Monday 30 September 2019

Hamilton, Roscommon from 13.45 (Sky Sports)

Tuesday 01 October 2019

Ayr, Cork from 13.30 (Sky Sports)

Kempton from 17.15 (Sky Sports)

Wednesday 02 October 2019

Nottingham, Huntingdon from 13.30 (Sky Sports)

Kempton from 17.15 (Sky Sports)

Thursday 03 October 2019

Salisbury, Warwick, Clonmel from 13.30 (Sky Sports)

Chelmsford from 17.30 (Sky Sports)

Friday 04 October 2019

Gowran Park from 13.30 (Sky Sports)

Dundalk from 18.00 (Sky Sports)

MOTOR SPORT

Thursday 03 October 2019

  • Wales Rally GB Day One 18.30 (BT Sport)

Friday 04 October 2019

  • Wales Rally GB Day Two 12.30 (BT Sport)

Saturday 05 October 2019

  • Wales Rally GB Day Three 14.00 & 18.00 (BT Sport)
  • British Superbikes 2019 15.30 (Eurosport)

Sunday 06 October 2019

  • Wales Rally GB Day Four 12.00 (BT Sport)
  • British Superbikes 2019 12.30 (Eurosport)

SPEEDWAY

Friday 04 October 2019

FIM Speedway 18.00 (Eurosport)

TENNIS

Friday 04 October 2019

WTA China Open Quarter-Finals 12.30 (BT Sport)

Saturday 05 October 2019

WTA China Open Semi-Finals 12.30 (BT Sport)

6 Nations Of Chips

You like chips? You like rugby? You’ll like this! We’re serving garlic chips (France), chips with bacon, kale and Irish Cheddar, chips topped with bolognese sauce and mozzarella (Italy), chips with Welsh Caerphilly and leek sauce, loaded chips with chicken tikka masala (England’s national dish) and there’s even our surprise best-seller, chips with haggis (Scotland).