WHAT’S ON? WEEK OF 20 JANUARY

Live FA Cup fourth found action all weekend, the Rome Derby, Australian Open tennis and much, much more. All live, all here.

FOOTBALL

Monday 20 January

  • Championship
    West Bromwich Albion v Stoke City 20.00 (Sky Sports)
  • Serie A
    Atalanta v SPAL 19.40 (Premier Sports)

Tuesday 21 January

  • Premier League
    Sheffield United v Manchester City 19.00 (BT Sport)
    Chelsea v Arsenal 19.30 (BT Sport)
  • French League Cup Semi-Final 20.05 (BT Sport)

Wednesday 22 January

  • Premier League
    Leicester City v West Ham United 19.00 (BT Sport)
    Manchester United v Burnley 19.30 (BT Sport)
  • Scottish Premiership
    Kilmarnock v Celtic 19.45 (Sky Sports)
  • French League Cup Semi-Final 20.05 (BT Sport)

Thursday 23 January

  • Premier League
    Wolves v Liverpool 19.00 (BT Sport)

Friday 24 January

  • FA Cup Fourth Round
    Northampton Town v Derby County 20.00 (BT Sport)
  • League One
    Sunderland v Doncaster Rovers 18.45 (Sky Sports)
  • Scottish Championship
    Dunfermline Athletic v Dundee 19.05 (BBC Scotland)
  • Welsh Cup Fourth Round
    Ammanford v Caernarfon Town 20.00 (S4C)
  • Bundesliga
    Borussia Dortmund v Cologne 19.15 (BT Sport)
  • Serie A
    Brescia v AC Milan 19.40 (Premier Sports)
  • La Liga
    Osasuna v Levante 20.00 (La Liga TV)

Saturday 25 January

  • FA Cup Fourth Round
    Brentford v Leicester City 12.45 (BBC One)
    Hull City v Chelsea 17.30 (BT Sport)
  • Bundesliga
    Bayern Munich v Schalke 04 17.15 (BT Sport)
  • Ligue One match 19.45 (BT Sport)
  • Serie A
    Fiorentina v Genoa 17.10 (Premier Sports)
    Torino v Atalanta 19.40 (Premier Sports)
  • Eredivisie
    Heracles v Feyenoord 18.40 (Premier Sports)
  • La Liga
    Espanyol v Athletic Bilbao 12.00 (La Liga TV)
    Alavés v Villarreal 17.30 (La Liga TV)
    Sevilla v Granada 20.00 (La Liga TV)

Sunday 26 January

  • FA Cup Fourth Round
    Manchester City v Fulham 13.00 (BBC One)
    Watford/Tranmere Rovers v Wolves/Man Utd 15.00 (BT Sport)
    Bristol City/Shrewsbury Town v Liverpool 17.00 (BBC One)
  • Scottish Premiership
    St Mirren v Aberdeen 12.30 (Sky Sports)
    Hearts v Rangers 15.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Werder Bremen v Hoffenheim 14.15 (BT Sport)
    Bayer Leverkusen v Fortuna Düsseldorf 16.45 (BT Sport)
  • Serie A
    Inter Milan v Cagliari 11.20 (Premier Sports)
    Sampdoria v Sassuolo 13.55 (FreeSports)
    Parma v Udinese 13.55 (Premier Sports)
    Roma v Lazio 16.50 (Premier Sports)
    Napoli v Juventus 19.35 (Premier Sports)
  • La Liga
    Atlético Madrid v Leganes 10.55 (FreeSports)
    Celta Vigo v Eibar 13.30 (La Liga TV)
    Getafe v Real Betis 15.00 (La Liga TV)
    Real Sociedad v Real Mallorca 17.30 (La Liga TV)
    Real Valladolid v Real Madrid 20.00 (La Liga TV)
  • Eredivisie
    Groningen v Ajax 13.25 (Premier Sports)
    PSV Eindhoven v FC Twente 15.40 (Premier Sports)

 RUGBY UNION

Friday 24 January

  • Premiership
    Northampton Saints v London Irish 19.00 (BT Sport)

Saturday 25 January

  • Premiership
    Bristol Bears v Gloucester 14.30 (BT Sport)

Sunday 26 January

  • Premiership
    Harlequins v Saracens 14.30 (BT Sport)

 CRICKET

Monday 20 January

  • Big Bash League
    Perth Scorchers v Sydney Thunder 10.30 (BT Sport)

Friday 24 January

  • Big Bash League
    Perth Scorchers v Adelaide Strikers 10.00 (BT Sport)

 BASKETBALL

Sunday 26 January
Virginia @ Wake Forest 17.00 (BT Sport)

CYCLING

Friday 24 January

  • UCI World Tour (Berlin)
    Six Day Series Day Two 22.00 (Eurosport)

Saturday 25 January

  • UCI World Tour (Berlin)
    Six Day Series Day Three 22.30 (Eurosport)

Sunday 26 January

  • UCI World Tour
    Vuelta a San Juan: Stage One 22.00 (Eurosport)

HORSE RACING

Every day from first race

ICE HOCKEY

Monday 20 January

  • NHL
    Detroit Red Wings @ Colorado Avalanche 20.00 (Premier Sports)

Tuesday 21 January

  • SHL
    H71 v Linköpings 19.00 (FreeSports)

Thursday 23 January

  • KHL
    SKA St Petersburg v Barys Nur-Sultan 16.25 (FreeSports)
    Ak Bars v Salavat Yulaev 16.30 (Premier Sports)

Friday 24 January

  • EIHL
    Dundee Stars v Glasgow Clan 19.00 (FreeSports)

MOTOR SPORT

Thursday 23 January
WRC Monte Carlo Day One from 16.00 (BT Sport)

Friday 24 January
WRC Monte Carlo Day Two from 10.15 (BT Sport)

Saturday 25 January
WRC Monte Carlo Day Three from opening (BT Sport)

Sunday 26 January
WRC Monte Carlo Day Four from opening (BT Sport)

SNOOKER

Monday 20 January
European Masters 13.00 (BBC Two)

Tuesday 21 January
European Masters 13.00 (BBC Two)

Wednesday 22 January
European Masters 13.00 & 19.00 (Eurosport)

Thursday 23 January
European Masters 13.00 & 19.00 (BBC Two)

Friday 24 January
European Masters Quarter-Finals 15.00 & 19.00 (Eurosport)

Saturday 25 January
European Masters Semi-Finals 14.00 & 19.00 (Eurosport))

Sunday 26 January
European Masters Final 13.30 & 19.00 (Eurosport)

TENNIS

Monday 20 January
Australian Open Day One from opening (Eurosport)

Tuesday 21 January
Australian Open Day Two from opening (Eurosport)

Wednesday 22 January
Australian Open Day Three from opening (Eurosport)

Thursday 23 January
Australian Open Day Four from opening (Eurosport)

Friday 24 January
Australian Open Day Five from opening (Eurosport)

Saturday 25 January
Australian Open Day Six from opening (Eurosport)

Sunday 26 January
Australian Open Day Seven from opening (Eurosport)

WHAT’S ON? WEEK OF 13 JANUARY

South Africa v England third test, Liverpool v Man U showdown, Scottish & Italian cup football,  Masters snooker and much, much more. All live, all here.

FOOTBALL

Monday 13 January

  • Northern Irish Premiership
    Cliftonville v Linfield 19.45 (Sky Sports)
  • Serie A
    Parma v Lecce 19.35 (Premier Sports)

Tuesday 14 January

  • Coppa Italia Round of 16
    Napoli v Perugia 14.00 (BT Sport)
    Lazio v Cremonese 17.00 (BT Sport)
    Inter Milan v Cagliari 19.45 (BT Sport)

Wednesday 15 January

  • Ligue 1
    Monaco v Paris Saint-Germain 19.45 (BT Sport)
  • Coppa Italia Round of 16
    Fiorentina v Atalanta 14.00 (BT Sport)
    AC Milan v SPAL 17.00 (BT Sport)
    Juventus v Udinese 19.45 (BT Sport)

Thursday 16 January

  • Coppa Italia Round of Sixteen
    Parma v Roma 20.15 (BT Sport)

Friday 17 January

  • Championship
    Fulham v Middlesbrough 19.45 (Sky Sports)
  • Scottish Cup Fourth Round
    Rangers v Stranraer 19.15 (Premier Sports)
  • Bundesliga
    Schalke 04 v Borussia Mönchengladbach 19.15 (BT Sport)
  • La Liga
    Leganes v Getafe 20.00 (La Liga TV)

Saturday 18 January

  • Premier League
    Watford v Spurs 12.00 (BT Sport)
    Newcastle United v Chelsea 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    QPR v Leeds United 12.30 (Sky Sports)
  • Scottish Cup Fourth Round
    Partick Thistle v Celtic 17.05 (Premier Sports)
    Dundee v Motherwell 19.20 (BBC Scotland)
  • Bundesliga
    RB Leipzig v Union Berlin 17.30 (BT Sport)
  • La Liga
    Levante v Alaves 12.00 (La Liga TV)
    Osasuna v Real Valladolid 17.30 (La Liga TV)
    Eibar v Atlético Madrid 20.00 (La Liga TV)
  • Serie A
    Sassuolo v Torino 17.10 (Premier Sports)
    Napoli v Fiorentina 19.35 (Premier Sports)
  • Eredivisie
    Feyenoord v Heerenveen 19.00 (Premier Sports)

Sunday 19 January

  • Premier League
    Burnley v Leicester City 14.00 (Sky Sports)
    Liverpool v Manchester United 16.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Nottingham Forest v Luton Town 12.00 (Sky Sports)
  • Scottish Cup Fourth Round
    Dundee United v Hibernian 15.00 (BBC One Scotland)
  • Bundesliga
    Hertha Berlin v Bayern Munich 14.30 (BT Sport)
    Paderborn v Bayer Leverkusen 16.45 (BT Sport)
  • La Liga
    Real Mallorca v Valencia 11.00 (FreeSports)
    Real Betis v Real Sociedad 13.00 (La Liga TV)
    Villarreal v Espanyol 15.00 (La Liga TV)
    Athletic Bilbao v Celta Vigo 17.30 (La Liga TV)
    Barcelona v Granada 20.00 (La Liga TV)
  • Serie A
    AC Milan v Udinese 11.25 (Premier Sports)
    Lecce v Inter Milan 13.50 (Premier Sports)
    Brescia v Cagliari 13.55 (FreeSports)
    Genoa v Roma 16.55 (Premier Sports)
    Juventus v Parma 19.35 (Premier Sports)
  • Eredivisie
    Ajax v Sparta Rotterdam 13.25 (Premier Sports)
  • FA Women’s Super League
    Arsenal v Chelsea 14.00 (BT Sport)

RUGBY UNION

Friday 17 January

  • European Rugby Challenge Cup
    Dragons v Yenisey-STM Krasnoyarsk 20.00 (S4C)

CRICKET

Monday 13 January

  • Bangladesh Premier League 12.15 (BT Sport)

Wednesday 15 January

  • Big Bash
    Perth Scorchers v Melbourne Stars 10.00 (BT Sport)
  • Bangladesh Premier League 12.15 (BT Sport)

Thursday 16 January

  • Third Test
    South Africa v England Day One 08.00 (Sky Sports)

Friday 17 January

  • Third Test
    South Africa v England Day Two 08.00 (Sky Sports)
  • ICC U-19 World Cup
    South Africa v Afghanistan 07.45 (Sky Sports)
  • Bangladesh Premier League 12.45 (BT Sport)

Saturday 18 January

  • Third Test
    South Africa v England Day Three 08.00 (Sky Sports)
  • ICC U-19 World Cup
    Australia v West Indies 07.45 (Sky Sports)

Sunday 19 January

  • Third Test
    South Africa v England Day Four 08.00 (Sky Sports)

AMERICAN FOOTBALL

Monday 13 January

  • College Football Live 18.30 & 20.00 (BT Sport)

BASKETBALL

Saturday 18 January

  • NBA
    LA Clippers @ New Orleans Pelicans 20.30 (Sky Sports)

GOLF

Thursday 16 January

  • Abu Dhabi HSBC Championship from opening (Sky Sports)
  • Desert Classic 16.30 & 20.00 (Sky Sports)
  • Latin America Amateur Championship 20.00 (Sky Sports)

Friday 17 January

  • Abu Dhabi HSBC Championship from opening (Sky Sports)
  • Desert Classic 16.30 & 20.00 (Sky Sports)
  • Latin America Amateur Championship 20.00 (Sky Sports)

Saturday 18 January

  • Abu Dhabi HSBC Championship from opening (Sky Sports)
  • Desert Classic 20.00 (Sky Sports)
  • Latin America Amateur Championship 17.00 (Sky Sports)
  • Diamond Resorts Tour of Champions 19.00 (Sky Sports)

Sunday 19 January

  • Abu Dhabi HSBC Championship from opening (Sky Sports)
  • Desert Classic 20.00 (Sky Sports)
  • Latin America Amateur Championship 17.00 (Sky Sports)
  • Diamond Resorts Tour of Champions 19.00 (Sky Sports)

 HORSE RACING

  • All day, every day, from first race

 ICE HOCKEY

Tuesday 14 January

  • CHL 2019
    Lulea v Frolunda 16.55 (FreeSports)

Wednesday 15 January

  • EIHL
    Challenge Cup 19.00 (FreeSports)

Thursday 16 January

  • SHL
    Leksands v Orebro 19.00 (FreeSports)

Friday 17 January

  • KHL
    SKA v Jokerit 16.30 (Premier Sports)

Sunday 19 January

  • NHL
    Boston @ Pittsburgh 17.30 (FreeSports)
    NY Islanders @ Carolina 22.00 (Premier Sports)

MOTOR SPORT

Saturday 18 January

  • Formula E Grand Prix of Chile 19.00 (Eurosport)

SNOOKER

Monday 13 January

  • Masters First Round
    Neil Robertson v Stephen Maguire 13.00 (BBC Two & Eurosport)
    Day Two live 18.45 (BBC RB & Eurosport)

Tuesday 14 January

  • Masters First Round
    Judd Trump v Shaun Murphy 13.00 (BBC Two & Eurosport)
    Day Three live 18.45 (BBC RB & Eurosport)

Wednesday 15 January

  • Masters First Round
    Kyren Wilson v Jack Lisowski 13.00 (BBC Two & Eurosport)
    Day Four live 18.45 (BBC RB & Eurosport)

Thursday 16 January

  • Masters Quarter-Finals
    Quarter-Final 13.00 (BBC Two & Eurosport)
    Quarter-Final 18.45 (BBC Two & Eurosport)

Friday 17 January

  • Masters Quarter-Finals
    Quarter-Final 13.00 (BBC Two & Eurosport)
    Quarter-Final 18.45 (BBC Two & Eurosport)

Saturday 18 January

  • Masters Semi-Finals
    Semi-Final 13.00 (Eurosport)
    Semi-Final 18.45 (Eurosport)

Sunday 19 January

  • Masters Final
    Final 13.00 & 18.45 (Eurosport)

 

WHAT’S ON? WEEK OF 30 DECEMBER

See in the New Year with Seagulls live v Chelsea, Merseyside derby FA Cup tie, the return of La Liga and Serie A, BDO Darts and much, much more. All live, all here.

FOOTBALL

Monday 30 December

  • Championship
    Derby County v Charlton Athletic 19.45 (Sky Sports)

Wednesday 01 January

  • Premier League
    Brighton v Chelsea 12.00 (BT Sport)
    Burnley v Aston Villa 12.00 (BT Sport)
    Newcastle United v Leicester City 14.45 (BT Sport)
    Southampton v Spurs 14.45 (BT Sport)
    Watford v Wolves 14.45 (BT Sport)
    Manchester City v Everton 17.15 (BT Sport)
    Norwich City v Crystal Palace 17.15 (BT Sport)
    West Ham United v Bournemouth 17.15 (BT Sport)
    Arsenal v Man Utd 19.45 (BT Sport)
  • Championship
    Millwall v Luton Town 12.45 (Sky Sports)
    West Bromwich Albion v Leeds United 17.15 (Sky Sports)
  • League One
    Wycombe Wanderers v Ipswich Town 15.00 (Sky Sports)

Thursday 02 January

  • Premier League
    Liverpool v Sheffield United 19.00 (BT Sport)
  • Championship
    Derby County v Barnsley 19.45 (Sky Sports)
    Swansea City v Charlton Athletic 19.45 (Sky Sports)

Saturday 04 January

  • FA Cup Third Round
    Rochdale/Boston United v Newcastle United 12.20 (BT Sport)
    Wolves v Man Utd 17.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Valencia v Eibar 12.00 (Premier Sports)
    Espanyol v Barcelona 20.00 (Premier Sports)

Sunday 05 January

  • FA Cup Third Round
    Middlesbrough v Spurs 13.30 (BT Sport)
    Liverpool v Everton 16.00 (BBC One)
    Gillingham v West Ham United 18.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Granada v Real Mallorca 11.00 (FreeSports)
    Real Sociedad v Villarreal 13.00 (Premier Sports)
    Alaves v Real Betis 15.00 (Premier Sports)
    Celta Vigo v Osasuna 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Brescia v Lazio 11.20 (Premier Sports)
    SPAL v Verona 13.50 (Premier Sports)
    Genoa v Sassuolo 16.50 (Premier Sports)
    Roma v Torino 19.35 (Premier Sports)
  • Portuguese Primeira Liga
    Sporting Club v Porto 17.25 (FreeSports)

 RUGBY UNION

Friday 03 January

  • Premiership
    Sale Sharks v Harlequins 19.00 (BT Sport)
  • Pro 14
    Ulster v Munster 19.00 (Premier Sports)
    Cardiff v Scarlets 19.00 (Premier Sports)
  • Premiership Wales
    Ebbw Vale v Merthyr (BBC Two Wales)

Saturday 04 January

  • Premiership
    Gloucester v Bath 14.30 (BT Sport)

Sunday 05 January

  • Premiership
    Wasps v Northampton Saints 14.30 (BT Sport)
  • Pro 14
    Benetton v Glasgow 12.55 (Premier Sports)
    Dragons v Ospreys 14.30 (Premier Sports)
    Zebre v Cheetahs 17.10 (Premier Sports)
    Leinster v Connacht 17.25 (Premier Sports)
    Edinburgh v Southern Kings 19.25 (Premier Sports)

CRICKET

Monday 30 December
South Africa v England. First Test, day five – from opening (Sky Sports)

Tuesday 31 December
Bangladesh Premier League – Rangpur Rangers v Rajshahi Royals 12.15 (BT Sport)

Friday 03 January
South Africa v England. Second Test, Day One – from opening (Sky Sports)

Saturday 04 January
South Africa v England. Second Test, Day Two – from opening (Sky Sports)

Sunday 05 January
South Africa v England. Second Test, Day Three – from opening (Sky Sports)
Big Bash League – Perth Scorchers v Hobart Hurricanes – from opening (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

Monday 30 December

  • First Responder Bowl
    Western Kentucky v Western Michigan 17.30 (BT Sport)
  • Music City Bowl
    Mississippi State v Louisville 21.00 (BT Sport)

Tuesday 31 December

  • Belk Bowl
    Virginia Tech v Kentucky 17.00 (BT Sport)
  • Sun Bowl
    Florida State v Arizona State 19.00 (BT Sport)
  • Liberty Bowl
    Navy v Kansas State 20.45 (BT Sport)

Wednesday 01 January

Rose Bowl 22.00 (BT Sport)

Thursday 02 January

Birmingham Bowl 20.00 (BT Sport)

Friday 03 January

Famous Idaho Potato Bowl 20.30 (BT Sport)

BASKETBALL

Tuesday 31 December

Boston College @ Duke 23.00 (BT Sport)

Wednesday 01 January

Orlando Magic @ Washington Wizards 23.00 (Sky Sports)

Saturday 04 January

Missouri @ Kentucky 19.00 (BT Sport)
Memphis Grizzlies @ LA Clippers 20.30 (Sky Sports)
Notre Dame @ Syracuse 21.00 (BT Sport)
Alabama @ Florida 23.00 (BT Sport)

Sunday 05 January

New York Knicks @ LA Clippers 20.30 (Sky Sports)
Oregon State @ Colorado 23.00 (BT Sport)

DARTS

Monday 30 December

World Darts Championship 19.00 (Sky Sports)

Tuesday 31 December

World Darts Championship 19.00 (Sky Sports)

Saturday 04 January

BDO World Darts Championship 13.00 & 19.00 (Eurosport)

Sunday 05 January

BDO World Darts Championship 13.00 & 19.00 (Eurosport)

GOLF

Thursday 02 January

Tournament of Champions day one 23.00 (Sky Sports)

Friday 03 January

Tournament of Champions day two 23.00 (Sky Sports)

Saturday 04 January

Tournament of Champions day three 21.00 (Sky Sports)

Sunday 05 January

Tournament of Champions day four 23.00 (Sky Sports)

HORSE RACING

Every day from first race (Sky Sports)

ICE HOCKEY

Monday 30 December

  • Spengler Cup
    Semi-final One 14.05 (FreeSports)
    Semi-final Two 19.10 (FreeSports)
  • KHL
    Jokerit v Vityaz 16.30 (Premier Sports)

Tuesday 31 December

  • Spengler Cup
    Final 11.05 (FreeSports)
  • EIHL
    Nottingham v Sheffield 15.00 (FreeSports)
  • NHL
    NY Islanders @ Washington 18.00 (Premier Sports)
    Anaheim @ Vegas 20.00 (Premier Sports)

Wednesday 01 January

  • NHL
    Nashville @ Dallas 19.00 (Premier Sports)

Thursday 02 January

  • SHL
    Färjestad v Linköpings 18.00 (FreeSports)

Saturday 04 January

  • NHL
    Edmonton @ Boston 18.00 (FreeSports)

Sunday 05 January

  • NHL
    Tampa Bay @ Carolina 20.00 (Premier Sports)

 

WHAT’S ON? WEEK OF 06 JANUARY

FA Cup third round, League Cup semi-finals, the return of Serie A and much, much more. All live, all here.

FOOTBALL

Monday 06 January

  • FA Cup Third Round
    Arsenal v Leeds United (BBC One)
  • Serie A
    Bologna v Fiorentina 11.25 (Premier Sports)
    Juventus v Cagliari 13.50 (Premier Sports)
    AC Milan v Sampdoria 13.55 (Premier Sports)
    Lecce v Udinese 16.55 (Premier Sports)
    Napoli v Inter Milan 19.35 (Premier Sports)

Tuesday 07 January

  • League Cup Semi-Finals 1st leg
    Manchester United v Manchester City 20.00 (Sky Sports)
  • French League Cup
    Quarter-Final game 20.05 (BT Sport)

Wednesday 08 January

  • League Cup Semi-Finals 1st leg
    Leicester City v Aston Villa 20.00 (Sky Sports)
  • Serie A
    Lazio v Verona 19.45 (Premier Sports)
  • French League Cup
    Quarter-Final game 17.45 (BT Sport)
    Quarter-Final game 20.05 (BT Sport)
    Quarter-Final game 20.05 (BT Sport)

Thursday 09 January

  • Northern Irish Premiership
    Coleraine v Crusaders 19.45 (BBC Two NI)
  • Coppa Italia round of 16
    Torino v Genoa 20.15 (BT Sport)

Friday 10 January

  • Premier League
    Sheffield United v West Ham United 20.00 (Sky Sports)
  • Ligue 1 match 19.45 (BT Sport)

Saturday 11 January

  • Premier League
    Crystal Palace v Arsenal 12.00 (BT Sport)
    Spurs v Liverpool 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Brentford v QPR 12.30 (Sky Sports)
  • Serie A
    Lazio v Napoli 17.10 (Premier Sports)
    Inter Milan v Atalanta 19.35 (Premier Sports)
  • FA Women’s Super League
    Manchester City v Everton 17.30 (BT Sport)

Sunday 12 January

  • Premier League
    Bournemouth v Watford 14.00 (Sky Sports)
    Aston Villa v Manchester City 16.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Cardiff City v Swansea City 12.00 (Sky Sports)
  • Serie A
    Udinese v Sassuolo 11.25 (Premier Sports)
    Torino v Bologna 13.55 (FreeSports)
    Fiorentina v SPAL 13.55 (Premier Sports)
    Verona v Genoa 16.55 (Premier Sports)
    Roma v Juventus 19.35 (Premier Sports)
  • Ligue 1
    Match 14.00 (BT Sport)
    Match 16.00 (BT Sport)
    Match 20.00 (BT Sport)

RUGBY UNION

Friday 10 January

  • Champions Cup
    Bath v Harlequins 19.00 (BT Sport)
    La Rochelle v Sale Sharks 19.30 (BT Sport)

Saturday 11 January

  • Champions Cup
    Ospreys v Saracens 12.30 (BT Sport)
    Clermont v Ulster 12.45 (BT Sport)
    Connacht v Toulouse 15.00 (BT Sport)
    Glasgow Warriors v Exeter Chiefs 15.00 (BT Sport)
    Gloucester v Montpellier17.15 (BT Sport)
  • Challenge Cup
    Scarlets v Toulon 20.00 (S4C)

Sunday 12 January

  • Champions Cup
    Northampton Saints v Benetton 12.30 (BT Sport)
    Leinster v Lyon 12.45 (BT Sport)
    Racing 92 v Munster 15.00 (BT Sport)
  • Challenge Cup
    Leicester Tigers v Cardiff Blues 15.00 (BT Sport)

CRICKET

Tuesday 07 January

  • Bangladesh Premier League
    Chattogram Challengers v Rajshahi Royals 12.15 (BT Sport)

Wednesday 08 January

  • Bangladesh Premier League
    Dhaka Platoon v Rangpur Rangers 12.15 (BT Sport)

Friday 10 January

  • Bangladesh Premier League
    Khulna Tigers v Cumilla Warriors 12.45 (BT Sport)

Saturday 11 January10.00 (BT Sport)

  • Big Bash
    Perth Scorchers v Brisbane Heat 10.10 (BT Sport)

AMERICAN FOOTBALL

Saturday 11 January

Championship game 17.00 (BT Sport)

BASKETBALL

Friday 10 January

Pennsylvania Quakers @ Princeton Tigers 22.00 (BT Sport)

Saturday 11 January

Memphis @ South Florida 21.00 (BT Sport)
Pittsburgh @ Miami 23.00 (BT Sport)
Utah @ Colorado 23.00 (BT Sport)

DARTS

Monday 06 January
BDO World Darts Championships 13.00 & 19.00 (Eurosport)
Tuesday 07 January
BDO World Darts Championships 13.00 & 19.00 (Eurosport)
Wednesday 08 January
BDO World Darts Championships 13.00 & 19.00 (Eurosport)
Thursday 09 January
BDO World Darts Championships 13.00 & 19.00 (Eurosport)
Friday 10 January
BDO World Darts Championships 13.00 & 19.00 (Eurosport)
Saturday 11 January
BDO World Darts Championships 14.30 & 19.00 (Eurosport)
Sunday 12 January
BDO World Darts Championships 19.00 (Eurosport)

HORSE RACING
Every day from first race (Sky Sports)

ICE HOCKEY

Monday 06 January

  • IIHF U-20s
    Great Britain v Japan 10.00 (FreeSports)

Tuesday 07 January

  • IIHF U-20s
    Lithuania v Great Britain 17.00 (FreeSports)

Wednesday 08 January

  • KHL
    Dinamo Riga v Severstal 17.25 (FreeSports)

Thursday 09 January

  • IIHF U-20s
    Great Britain v Romania 13.30 (FreeSports)
  • SHL
    Djurgårdens v HV 71 19.00 (FreeSports)

Friday 10 January

  • IIHF U-20s
    Spain v Great Britain 10.00 (FreeSports)
  • KHL
    CSKA v Kunlun RS 16.30 (Premier Sports)

Saturday 11 January

  • NHL
    Vancouver @ Buffalo 18.00 (Premier Sports)

Sunday 12 January

  • IIHF U-20s
    Great Britain v Serbia 10.00 (FreeSports)
  • NHL
    Nashville @ Winnipeg 19.00 (Premier Sports)
    Buffalo @ Detroit 22.00 (Premier Sports)

SNOOKER

Sunday 12 January
London Masters 13.00 & 18.45 (Eurosport)

TENNIS

Sunday 12 January
ATP Tour Day One 10.35 (Eurosport)

WHAT’S ON? WEEK OF 23 DECEMBER

Seagulls live v Bournemouth, festive football & rugby derbies, South Africa v England test cricket and much, much more. All live, all here

FOOTBALL

Monday 23 December

  • Championship
    Blackburn Rovers v Wigan Athletic 19.45 (Sky Sports)

Thursday 26 December

  • Championship
    Brentford v Swansea City 15.00 (Sky Sports)
    Leeds United v Preston North End 17.15 (Sky Sports)
    Reading v QPR 19.30 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Hearts v Hibernian 12.30 (Sky Sports)
    St Mirren v Celtic 14.30 (BT Sport)
  • Welsh Premier League
    Caernarfon Town v Bala Town 17.15 (S4C)

Friday 27 December

  • Scottish Championship
    Dundee United v Dundee 19.15 (BT Sport)

Saturday 28 December

  • Premier League
    Brighton & Hove Albion v Bournemouth 12.30 (Sky Sports)
    Norwich City v Tottenham Hotspur 17.30 (Sky Sports)
    Burnley v Manchester United 19.00 (BT Sport)
  • National League
    Sutton United v Yeovil Town 12.00 (BT Sport)

Sunday 29 December

  • Premier League
    Arsenal v Chelsea 14.00 (Sky Sports)
    Liverpool v Wolves 16.30 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Celtic v Rangers 12.30 (Sky Sports)

RUGBY UNION

Thursday 26 December

  • Pro 14
    Cardiff Blues v Dragons 14.30 (Premier Sports)
    Scarlets v Ospreys 17.00 (Premier Sports)

Friday 27 December

  • Premiership
    Bristol Bears v Wasps 19.00 (BT Sport)
  • Pro 14
    Ulster v Connacht 19.00 (Premier Sports)

Saturday 28 December

  • Premiership
    Northampton Saints v Gloucester 13.30 (BT Sport)
    Harlequins v Leicester Tigers 16.15 (BT Sport)
  • Pro 14
    Edinburgh v Glasgow 14.30 (Premier Sports)
    Benetton v Zebre 17.15 (Premier Sports)
    Munster v Leinster 18.00 (Premier Sports)
  • Premiership Wales
    Pontypridd v Cardiff 17.15 (S4C)

Sunday 29 December

  • Premiership
    Exeter Chiefs v Saracens 14.30 (BT Sport)

CRICKET

Thursday 26 December

1st Test – South Africa v England, Day One – from opening (Sky Sports)

Friday 27 December

1st Test – South Africa v England, Day Two – from opening (Sky Sports)

Saturday 28 December

1st Test – South Africa v England, Day Three – from opening (Sky Sports)

Sunday 29 December

1st Test – South Africa v England, Day Four – from opening (Sky Sports)

AMERICAN FOOTBALL

Monday 23 December

Gasparilla Bowl 19.30 (BT Sport)

Thursday 26 December

Independence Bowl 21.00 (BT Sport)

Friday 27 December

Military Bowl 17.00 (BT Sport)

Pinstripe Bowl 20.15 (BT Sport)

Saturday 28 December

CFP Semi-Finals 14.00 (BT Sport)

Cotton Bowl 17.00 (BT Sport)

Camping World Bowl 17.00 (BT Sport)

BASKETBALL

Wednesday 25 December

  • NBA
    Boston Celtics @ Toronto Raptors 17.00 (Sky Sports)
    Milwaukee Bucks @ Philadelphia 76ers 19.30 (Sky Sports)
    Houston Rockets @ Golden State Warriors 22.00 (Sky Sports)

Saturday 28 December

  • NBA
    Memphis Grizzlies @ Denver Nuggets 22.00 (Sky Sports)

Sunday 29 December

Kansas @ Stanford 20.00 (BT Sport)

DARTS

Monday 23 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Friday 27 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Saturday 28 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Sunday 29 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

HORSE RACING

All day, every day from 13.00 (Sky Sports)

ICE HOCKEY

Monday 23 December

  • KHL
    Salavat v Ak Bars 13.55 (FreeSports)
    Salavat v Ak Bars 18.30 (Premier Sports)
  • NHL
    Carolina @ Toronto 19.00 (Premier Sports)
    Calgary @ Minnesota 22.00 (Premier Sports)

Sunday 29 December

  • NHL
    Winnipeg @ St Louis 20.00 (FreeSports)

POOL

Friday 27 December

Taom Shootout Pool 14.00 & 19.00 (FreeSports)

Saturday 28 December

Taom Shootout Pool 14.30 & 19.00 (FreeSports)

Sunday 29 December

Taom Shootout Pool 14.00 & 19.00 (FreeSports)

WHAT’S ON? WEEK OF 16 DECEMBER

The two biggest derbies in world football – Seagulls v Eagles at Selhurst Park & Barça-Madrid at the Camp Nou. Plus the Club World Cup, World Darts and much, much more. All live, all here.

FOOTBALL
Monday 16 December

  • Premier League
    Crystal Palace v Brighton & Hove Albion 19.45 (Sky Sports)
  • Champions League Draw Round of 16 10.45 (BT Sport)
    Europa League Draw Round of 32 12.00 (BT Sport)
  • Bundesliga 2
    Darmstadt v VfB Stuttgart 19.30 (BT Sport)

Tuesday 17 December

  • Premier League
    Aston Villa v Liverpool 19.45 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Werder Bremen v Mainz 17.30 (BT Sport)
    Augsburg v Fortuna Düsseldorf 19.30 (BT Sport)
    Borussia Dortmund v RB Leipzig 19.30 (BT Sport)
    Union Berlin v Hoffenheim 19-30 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Monaco v Lille 20.00 (BT Sport)

Wednesday 18 December

  • Club World Cup Semi-Final
    Liverpool v Monterrey/Al-Sadd/Hienghène 17.30 (BBC Two)
  • League Cup Quarter-Final
    Oxford United v Manchester City 19.45 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Hearts v Celtic 19.00 (BT Sport)
  • Bundesliga
    Bayer Leverkusen v Hertha Berlin 17.30 (BT Sport)
    Borussia Mönchengladbach v Paderborn 19.30 (BT Sport)
    Eintracht Frankfurt v Cologne 19.30 (BT Sport)
    Freiburg v Bayern Munich 19.30 (BT Sport)
    Wolfsburg V Schalke 04 19.30 (BT Sport)
  • French League Cup
    Olympique Lyon v Toulouse 17.30 (BT Sport)
    Le Mans v Paris Saint-Germain 20.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Barcelona v Real Madrid 19.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Sampdoria v Juventus 17.55 (Premier Sports)
    Brescia v Sassuolo 19.50 (Premier Sports)

Friday 20 December

  • Championship
    Middlesbrough v Stoke City 19.45 (Sky Sports)
  • Scottish Premiership
    Hibernian v Rangers 19.15 (BT Sport)
  • Welsh Premier League
    The New Saints v Cardiff Metropolitan Technology 20.00 (S4C)
  • Bundesliga
    Hoffenheim v Borussia Dortmund 19.15 (BT Sport)
  • Ligue 1
    TBC 19.45 (BT Sport)
  • La Liga
    Eibar v Granada 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Fiorentina v Roma 19.40 (FreeSports)

Saturday 21 December

  • Premier League
    Everton v Arsenal 12.00 (BT Sport)
    Manchester City v Leicester City 17.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Cardiff City v Preston North End 12.30 (Sky Sports)
  • National League
    Solihull Moors v Barrow 17.00 (BT Sport)
  • Club World Cup
    Third place play-off 14.30 (BBC Two)
    Final 17.30 (BBC Two)
  • Bundesliga
    Hertha Berlin v Borussia Mönchengladbach 17.15 (BT Sport)
  • Ligue 1
    Paris Saint-Germain v Amiens 19.45 (BT Sport)
  • La Liga
    Real Mallorca v Sevilla 12.00 (Premier Sports)
    Villarreal v Getafe 17.30 (Premier Sports)
    Real Valladolid v Valencia 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Torino v SPAL 20.00 (Premier Sports)
  • La Segunda
    Cadiz v Numancia 19.55 (FreeSports)

Sunday 22 December

  • Premier League
    Watford v Manchester United 14.00 (Sky Sports)
    Tottenham Hotspur v Chelsea 16.30 (Sky Sports)
  • Championship
    Sheffield Wednesday v Bristol City 12.00 (Sky Sports)
  • Bundesliga
    Fortuna Düsseldorf v Union Berlin 14.15 (BT Sport)
    Paderborn v Eintracht Frankfurt 16.45 (BT Sport)
  • Italian Supercup
    Juventus v Lazio 16.30 (BT Sport)
  • Ligue 1
  • Rennes v Bordeaux 14.00 (BT Sport)
    TBC 16.00 (BT Sport)
    TBC 20.00 (BT Sport)
  • La Liga
    Leganes v Espanyol 10.55 (FreeSports)
    Osasuna v Real Sociedad 13.00 (Premier Sports)
    Real Betis v Atlético Madrid 15.00 (Premier Sports)
    Levante v Celta Vigo 17.30 (Premier Sports)
    Real Madrid v Athletic Bilbao 20.00 (Premier Sports)
  • Serie A
    Atalanta v AC Milan 11.25 (Premier Sports)
    Lecce v Bologna 13.55 (FreeSports)
    Parma v Brescia 13.55 (Premier Sports)
    Sassuolo v Napoli 19.40 (Premier Sports)

RUGBY UNION

Friday 20 December

  • Premiership
    Gloucester v Worcester Warriors 19.00 (BT Sport)
  • Pro 14
    Leinster v Ulster 19.00 (Premier Sports)

Saturday 21 December

  • Premiership
    Leicester Tigers v Exeter Chiefs 14.30 (BT Sport)
  • Championship
    Ealing Trailfinders v Newcastle Falcons 15.00 (Sky Sports)
  • Pro 14
    Zebre v Benetton 15.00 (Premier Sports)
    Dragons v Scarlets 17.00 (Premier Sports)
    Glasgow v Edinburgh 17.15 (Premier Sports)
    Connacht v Munster 17.15 (FreeSports)
    Ospreys v Cardiff 19.20 (Premier Sports)

Sunday 22 December

  • Premiership
    London Irish v Bath 14.30 (BT Sport)

CRICKET

Monday 16 December

  • Mzansi Super League 15.30 (BT Sport)

Saturday 21 December

  • Big Bash – Perth Scorchers v Melbourne Renegades 10.00 (BT Sport)

 BASKETBALL

Sunday 22 December

South Carolina @ Virginia 20.00 (BT Sport)
Xavier @ TCU 22.00 (BT Sport)
Georgia Tech v Boise State 22.30 (BT Sport)

DARTS

Monday 16 December                      

World Darts Championship 19.00 (Sky Sports)

Tuesday 17 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Wednesday 18 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Thursday 19 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Friday 20 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

Saturday 21 December

World Darts Championship from 12.30 (Sky Sports)

Sunday 22 December

World Darts Championship 12.30 & 19.00 (Sky Sports)

GOLF

Monday 16 December

Golfer of the Decade 20.00 (Sky Sports)

HORSE RACING

Every day (Sky Sports)

ICE HOCKEY

Tuesday 17 December

SHL – Lulea v Skelleftea 18.00 (FreeSports)

Wednesday 18 December

EIHL – Cardiff Devils v Belfast Giants 19.00 (FreeSports)

Thursday 19 December

KHL – SKA v CSKA 18.25 (FreeSports)

Sunday 22 December

NHL – Anaheim @ NY Rangers 17.30 (FreeSports)